Polanica-Zdrój
miejsce, które podbija serca

Polanica-Zdrój to malownicza miejscowość o charakterze uzdrowiskowym położona w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, na wysokości 380 m n.p.m. Przez samo serce miasta przepływa Bystrzyca Dusznicka, która swoje źródło ma w Górach Orlickich. Polanica-Zdrój otoczona jest zalesionymi górami, które sprawiają, że miasto przesiąknięte jest wonią drzew oraz żywicy i stanowi idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury.

Pierwsze wzmianki o mieście odnajdujemy już w XIV w., a już w XVII w. pojawiają się pierwsze zapiski o zdrowotnych walorach polanickich źródeł. Znajduje się tu bogata oferta ośrodków chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i kosmetologii oraz turystyki zdrowotnej czy leczniczej.

Uzdrowisko

Polanica-Zdrój znana jest z wód mineralnych. Od lat w mieście działają dwie duże rozlewnie, produkujące wodę „Staropolanka” oraz „Wielka Pieniawa”. Łagodny, podgórski klimat sprawia, że miasto jest tłumnie odwiedzane przez osoby z różnymi dolegliwościami, które poszukują ukojenia dzięki unikatowym warunkom zapewnionym przez otaczającą przyrodę. Polanica-Zdrój jest ponadto ważnym miejscem pod kątem klimatoterapii. Warunki atmosferyczne działają tutaj bakteriobójczo i witaminotwórczo. To idealne warunki do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. 

Atrakcje w Polanicy – każdy znajdzie coś dla siebie

Rekreacyjnie

W samej Polanicy-Zdrój znajdziemy wiele szlaków spacerowych, rodzinnych oraz rowerowych. Możemy wybierać szlaki w zależności od ich stopnia trudności oraz obiektów, które chcemy zwiedzić. To także idealne miejsce do uprawiania nordic walking. W centrum uzdrowiska znajdziemy piękny deptak. Odbudowany po powodzi stanowi serce Polanicy-Zdroju. Znajdują się tu liczne kawiarnie oraz restauracje. Cały deptak oświetlony jest pięknym światłem, które tworzy magiczną aurę. Spacerując po mieście możemy dotrzeć do niezwykłej ikony Polanicy, czyli rzeźby niedźwiedzia. Rzeźba mieści się w Parku Leśnym i wskazuje zasięg lądolodu skandynawskiego. O bohaterze tym krąży wiele legend i ciekawostek. Nie możemy nie wspomnieć o kolorowej fontannie. Grę świateł w połączeniu z muzyką i wodą można obserwować od maja do października. Fontanna znajduje się w samym centrum miasta i można ją podziwiać z wygodnych ławek ustawionych niczym widownia. Wiele osób przyciąga także Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. właśnie tu odbywają się koncerty, przedstawienia i różnorodne eventy. Warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń, aby nie przegapić wydarzeń kulturalnych. W centrum znajduje się także Pijalnia wód mineralnych. Została ona założona w 1910 r. W budynku mieści się hala spacerowa oraz sala koncertowa. W tym miejscu możemy spróbować wody ze Źródła Wielka Pieniawa.

Dla aktywnych

Polanica-Zdrój to idealne miejsce do uprawiania sportów i aktywnego spędzania wolnego czasu. Na czele atrakcji warto wspomnieć o Góralce. Jest to letni tor saneczkowy o długości 450 m. Przy dobrych wiatrach można osiągnąć prędkość nawet 45km/h. Obok toru znajduje się park linowy i plac zabaw.  W niedalekim położeniu od Polanicy-Zdroju leży Szczytnik, a tam niezwykły Zamek Leśna z 1832 roku. Wybudowany jest w stylu neogotyckim i usytuowany na skalnej krawędzi. Wokół zamku znajduje się też kilka punktów widokowych, z których można podziwiać miasto. W pobliżu możemy znaleźć także Zalew w Radkowie. Ma on około kilometra długości oraz trzysta metrów szerokości. Znajdują się tam domki kempingowe i restauracje. Przy zalewie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Warto odwiedzić także Zieleniec Ski Arena. Jest to największy ośrodek narciarski w Polsce. Ponadto znajdziemy tam trasy piesze i letnie wyciągi. Osoby kochające góry idealnie spędzą swój czas w Parku Narodowym Gór Stołowych. Możemy uprawiać tam narciarstwo biegowe, wspinaczkę skałkową, a także turystykę rowerową i pieszą. Znajdziemy tam wiele tarasów widokowych i miejsc noclegowych. W pobliżu Polanicy znajdziemy także pola golfowe, boiska do gry w koszykówkę i piłkę nożną, czy też baseny. 

Dla smakoszy

Polanica-Zdrój to także wielość smaków i zapachów. W samym centrum znajdują się kawiarnie oraz restauracje, w których spróbujemy specjałów z różnych stron świata. Szukając miejsca na kawę warto wybrać Caffe Bohema. Jest to wyjątkowo eleganckie miejsce, w którym wypijemy aromatyczne napoje, a także zjemy przepyszne lody i ciasta. Warto wybrać także kawiarnię Przyjaciółki Brunch&Coffee. Jest to przytulne miejsce, w którym znajdziemy wiele rodzajów kawy wraz z różnorodnymi dodatkami. W ofercie są także zdrowe koktajle z pomarańczą, mango, czy imbirem. Zjemy tu także ciasta i tosty. Pyszne dania możemy zjeść w Restauracji Decompresja. Ich kuchnia pełna jest kreatywności, fantazji i odwagi. Warto wybrać się w ich smakową podróż. Poszukując potraw włoskich w Polanicy koniecznie musimy odwiedzić restaurację La Nonna. Profesjonalna obsługa serwuje pyszne dania, które zachwycają gości. 

W pobliżu

Warto zwiedzić również pobliskie miejscowości, by w pełni odkryć potencjał tej części Polski.

 

Bystrzyca Kłodzka

To wyjątkowo atrakcyjne miejsce. Znajdziemy tam tarasową zabudowę miasta oraz relikty średniowiecza. Zabserwujemy pozostałości fortyfikacji, Wieżę Rycerską, Bramę Wodną, czy Basztę Kłodzką. Na Małym Rynku znajdziemy ponadto autentyczny pręgierz wykonany z kamienia. 

Międzygórze

W tej miejscowości znajdziemy malowniczy wodospad, z którego woda spada z  wysokości 21 m. Wodospad stanowi część krajobrazowego rezerwatu przyrody. Jest to miejscowość o typowo górskim klimacie z elementami architektury drewnianej w stylu alpejskim i norweskim. Koło Międzygórza znajdziemy także Ogród Bajek.

Lądek Zdrój

Jest to miejscowość uzdrowiskowa z Zakładem Przyrodoleczniczym „Jerzy”, który jest najstarszym obiektem uzdrowiskowym w Polsce. Tutaj możemy podziwiać także Park Zdrojowy oraz malowniczy Most św. Jana.

Kłodzko

Miasto słynie z Twierdzy Kłodzkiej, która jest najcenniejszym dziełem architektury obronnej w Polsce. Jest to miejsce tajemnicze, gdzie możemy zwiedzać komnaty, a także piwniczne tunele i labirynty. Pięknie prezentuje się także kłodzki rynek z barokową studnią z lwem i dwoma ogonami.

Kudowa-Zdrój

Najbardziej charakterystyczne, a jednocześnie najważniejsze miejsca to założony w XVIII wieku Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową, budynek zwany Zameczkiem, a obecnie sanatorium oraz Sanatorium Polonia, które kryje w swoim wnętrzu Teatr Zdrojowy.