Człowiek na co dzień poszukuje miejsc, w których będzie mógł bezpiecznie wypocząć. Zależy nam na regeneracji, uspokojeniu ducha i oczyszczeniu ciała. Uciekamy się do różnych metod, ale jedną z najskuteczniejszych jest kontakt z przyrodą. Szukamy miejsc pełnych zieleni, zacienionych, w których możemy wszystkimi zmysłami poczuć bliskość natury. Takim celom służą pobyty w mieście, które często porównywane jest do ogrodu, a jest nim Polanica-Zdrój.

Położenie

Polanica-Zdrój leży w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, na wysokości 380m.n.p.m.  Przez miasto przepływa Bystrzyca Dusznicka, która o każdej porze roku dostarcza odwiedzającym pięknych widoków. Miasto otoczone jest ze wszystkich stron górami, które tworzą malownicze krajobrazy. Lasy, łąki oraz górskie szlaki sprawiają, że jest do świetna baza wypadowa dla turystów poruszających się zarówno pieszo jak i rowerami. 

Zdrowotne walory Polanicy-Zdroju

Nie od dziś wiadomo, że miasto słynie ze zdrowotnego działania wód mineralnych. To tutaj rozlewane są popularne wody „Staropolanka” oraz „Wielka Pieniawa”. Wody te dobrze wpływają na osoby ze  schorzeniami kardiologicznymi i gastrologicznymi. Miasto odwiedzają także osoby z problemami ortopedycznymi, reumatologicznymi, endokrynologicznymi czy chorobami oddechowymi. Klimat Polanicy-Zdrój oraz jej warunki atmosferyczne wykazują działania bakteriobójcze. Organizm w takich okolicznościach przyswaja więcej witamin, a to bezpośrednio wpływa na poprawę naszego zdrowia. 

Wszechobecna zieleń

Miasto-ogród charakteryzuje się dużymi skupiskami zieleni. W Polanicy-Zdrój mamy takich miejsc wiele. Jednym z nich jest Park Zdrojowy. Znajdują się tam pięknie wyeksponowane klomby kwiatowe, które szczególnie prezentują się wiosną i latem. Park podzielony jest na 5 części. To w Parku Centralnym ciągnie się malownicza promenada od Pijalni Wód, aż po pomnik Adama Mickiewicza. Atrakcyjną ekspozycję zieleni możemy zobaczyć także na miejskim deptaku. Znajdują się tam liczne kawiarnie i restauracje. Cały deptak jest widowisko oświetlony, przez co stanowi absolutny must have wieczornego spaceru. Unoszący się wkoło zapach drzew i wody uspokaja nasze ciało. 

Lasy i szlaki

Piękne, naturalne ogrody możemy zobaczyć także na obrzeżach miasta. Znajdują się tam pierwsze szlaki, które możemy pokonać piechotą bądź pieszo. Zapach lasu to idealna aromaterapia dla naszych zmysłów. Zielony kolor wprawi nas w stan relaksacji, a wysiłek fizyczny pomoże uwolnić się od zmęczenia mięśni. Kontakt z przyrodą i aktywny wypoczynek to najlepsze, co możemy dać naszemu ciału.